Close

MEDYA PUSULA DERGİSİ RÖPÖRTAJ

Adaılgın Media/Production – Röportaj  

Gerçel Kara ile Röportaj

Son dönemlerde Ankara’da çekilen dizi sayısı arttı. Ankara’da çekilen dizi, kısa film, sinema filmi setlerinin kamera arkası ve cast süreci konusunda, medyapusula.com olarak ADAILGIN MEDIA PRODUCTION Genel Müdürü Gerçel Kara ile görüştük.

 “Bizim Hikayemiz Sizin Hayaliniz”

 

. Kaç yıldır bu sektördesiniz, kendinizden bahsedermisiniz?

8 yıldır bu sektörün içindeyim diyebilirim; fakat 5 yıldır profesyonel olarak çalışıyorum. Birçok yapımlarda bulundum. Gerek oyuncu seçimleri gerek yönetmenlik konusunda bir de üstümüze yüklenen firma sahibi sorumluluğuyla birlikte çalışmalarımı sürdürüyorum. Ama tercihimi firmam ve yönetmenlik üzerinde  yoğunlaştırdım.

 

. Cast Ajansları ne tür hizmetler veriyor?

Cast ajansları; reklam filmi, klip, tv dizisi ve sinema filmi gibi projelere senaryoda geçen karakterlere göre oyuncu sağlama işini yürütür. Bu oyuncular başrollerde yer alabileceği
gibi, yan roller, bölüm oyunculuğu, figüranlık gibi görevler de alabilirler.

 

 

· Kuruluş amacınız nedir?

Yapımcılar ile oyuncular arasında köprü kurmak, temel kuruluş ve varoluş amacımızdı. Fakat bugünlerde hem kendi prodüksiyon işlerimizi yapan hemde ulusal ve uluslar arası projelere imza atan bir prodüksiyon firması olmamızın haklı gururu içerisindeyiz.

 

. Ada Ilgın nasıl kuruldu?

Ankara ve çevre illerde gelişen dizi ve sinema projelerinin hızla artmış olması ile bu işi sadece profesyonel olarak yapma isteğim beni Adaılgın Ajans ’ın temellerini atmaya yöneltti. Ve bu temeli daha sonraki yıllarda türkiye genelindeki sinema ,dizi ,belgesel ve daha bir çok projelere hizmet sağlayan bir firma haline getirdi. Ayrıca son 4 yıldır reklam filmleri, dizi, sinema ve tanıtım filmleri konusunda uzman kadromuzu oluşturduk ve bu alanlarda da ekipmanlarımızdan tutun da seslendirme stüdyomuza kadar kendi bünyemiz içerisinde ColorCorrection uygulamaları-2D ve 3D animasyon çalışmaları (Tüm dünya dillerinde), sinema, dizi, belgesel, tanıtım filmi ve tüm prodüksiyon işleri konusunda yetkiniz diyebilirim. Ses kayıtları, alt yazı uygulamaları ve miksajı-canlı yayın çekimleri gibi prodüksiyon işlerini ve işlerimizi  gerçekleştiriyoruz. Detaylı bilgi için www.adailgin.com adresinden yapımlarımızı inceleyebilirsiniz .

 

· Ajansınızın ismi neden Ada Ilgın?

Ada Ilgın kızımın ismi… Ajansımın  ismi ne olmalı diye çok düşündüm. Kızımın isminin, yaptığım ve yapacağım her işte beni sürekli başarıya götüreceğini düşünmem bu tercihi yapmama vesile oldu. Nitekim işlerimde kızımın ismi her geçtiğinde ajansıma daha fazla sahip çıkıyorum ve ajansımla duygusal bir bağ kurduğumu da hissediyorum.

 

 · Sektörde, hangi süreçlerden geçtiniz?

Zor süreçlerden geçtik tabii ki. İlk zamanlar her işte olduğu gibi zorlandık ama üstesinden gelmeyi başardık. Bu sektörde en önemli şey güvendir. Bu güveni hem oyuncularımıza hem de yapım şirketlerine vermiş olmamızın gururu içerisindeyiz. Geldiğimiz son noktada, kendi prodüksiyon işlerimizin ve  yapım firmalarının sinema, reklam ve tv dizisi oyuncularını sağlayan bir şirket olmamızın haklı mutluluğunu yaşıyoruz.

 

 · Oyuncu seçimlerinizi nasıl yapıyorsunuz? Kriterleriniz neler?

Oyuncu seçimlerinde ben ve cast direktörümüz  Mert Talat Dilekçioğlu bulunuyor. Seçim sürecimiz çok zor değil aslında. Adaılgın Cast Ajans olarak yapım şirketlerine  oyuncu ajansı olarak hizmet verdiğimiz için profesyonel tiyatro ve sinema oyuncuları ile çalışıyoruz. Oyuncu kadromuzda ise birçok devlet tiyatrosu oyuncusu, profesyonel sinema ve dizi oyuncuları ile özel tiyatroların oyuncuları mevcuttur. Kriterlerimiz; çalışacağımız kişinin tiyatro geçmişinin olması, oyunculuğa katkı sağlayacak eğitimler almış olması ve ajansımız bünyesinde almış olduğumuz audition çekimlerinde başarılı olmasıdır. Adaılgın Cast Ajans ailesine katılmak aslında oyuncu olmayanlar için zor bir yol ama tabi ki imkansız değil. Deneyimi ve eğitimi olmayan oyuncu adayları için daha farklı süreçler var. Bu arkadaşlarımız da ajansımızın kendileri için uygun gördüğü eğitimlerden faydalanabiliyorlar.

 

· Oyuncu olmak isteyenler hangi süreçten geçiyor? İyi bir oyuncu olmak için nelere dikkat edilmeli?

Bir kere, her meslekte olduğu gibi disiplin ve bu mesleğe gönül vermek şarttır. Sonrasında eğitim almış olmalarının büyük ve tartışmasız bir artı olduğunu mutlaka söylemek zorundayım. Biz Adaılgın ajans olarak  2011 yılında kurduğumuz Adaılgın Sanat Akademisi bünyesinde kamera önü oyunculuk, diksiyon  ve film yapım yönetmenlik kursları veriyoruz. Bu kursları dizi ve sinemalarda görmüş olduğunuz, tanıdığınız simalardan ve devlet tiyatro oyuncularından alıyorsunuz.

 

· Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bizim hikayemiz sizin hayaliniz” sloganı ile teknolojının ve çağın gereklerını yakından takıp eden firmamız profesyonel ekibi ile bir yapımın tüm aşamalarını gerçekleştirebiliyor. ve sektörün tüm olanaklarını sizlere sunuyor. Ada Ilgın Mediaproduction – Adaılgın Cast Ajans ve Adaılgın Sanat Akademisi olarak aynı isimde her birimimizde profesyonel ekibimizle sektörün önde gelen firmalarından biri olduk. Bu noktada buradan AdaIlgın Medıa productıon ailesinin büyümesinde katkısı olan herkese ayrıca teşekkürlerimizi yollayalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir